Workshop k problematice sanací kontaminovaných lokalit

Workshop k problematice sanací kontaminovaných lokalit

Dne 23. 1. 2025 uspořádal Ústav pro životní prostředí Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy spolu s Vysokou školou chemicko-technologickou a Českou informační agenturou životního prostředí Workshop: Dekontaminační technologie – Stávající možnosti a metody v oblasti sanací kontaminovaných míst. Workshop přivítal mezi účastníky zejména zástupce z Ministerstva životního prostředí, České inspekce životního prostředí nebo Státního zdravotního ústavu. „Workshop pořádáme jako jeden z výstupů řešení velkého komplexního projektu Centra environmentálního výzkumu: Odpadové a oběhové hospodářství a environmentální bezpečnost, který je v rámci programu Prostředí pro život podpořen Technologickou agenturou České republiky a Ministerstvem životního prostředí“, zmínil na úvod prof. Tomáš Cajthaml, který je odpovědným koordinátorem výzkumu za Přírodovědeckou fakultu Univerzity Karlovy v pracovním balíčku věnovaném kontaminaci horninového prostředí. Akce se tak uskutečnila právě na půdě této instituce, konkrétně na Ústavu pro životní prostředí PřF UK, a nabídla jedinečnou příležitost pro sdílení nejnovějších poznatků o sanačních technologiích mezi odborníky ze státní správy, univerzitní sféry i praxe.

„Cílem tohoto workshopu je nejen zprostředkovat nejnovější poznatky o technologiích sanace kontaminovaných území, ale také ukázat praktické příklady jejich aplikace. Chceme rozšířit povědomí zástupců státní správy o možnostech, které tyto technologie nabízí,“ uvedl Mgr. Lukáš Čermák z Odboru environmentálních rizik a ekologických škod MŽP, který je za ministerstvo i odborným garantem příslušného pracovního balíčku.

V Systému evidence kontaminovaných míst (SEKM) na našem území je dnes evidováno přes 480 lokalit s nejvyšší prioritou, tedy těch, kde je například sanace kontaminace nutná nebo žádoucí. Na řadě těchto míst také již sanace proběhla nebo probíhá. Přesto existuje ještě více než 8500 lokalit s tzv. nižší prioritou, u nichž nejsou dostatečné informace pro finální zhodnocení, je nutný průzkum kontaminace nebo monitoring jejího průběhu v čase. Tyto a další informace o kontaminovaných lokalitách a použitelných sanačních technologií se dozvěděli účastníci našeho workshopu.

Na workshopu zazněla celá řada odborných příspěvků. Diskutována byla jak stránka plánování sanací, tak samotné technologie či konkrétní příklady realizovaných sanací. Petr Kozubek z firmy Enacon s. r. o. zdůraznil důležitost důsledné analýzy historického vývoje hodnocené lokality. „Při přípravě rizikových analýz je nutné zpracovat detailní schéma hodnoceného území, tzv. předběžný koncepční model, kterým jsou definovány potřeby pro určení rozsahu následného průzkumu lokality,“ uvedl Mgr. Kozubek. Mezi prezentovanými technologiemi vzbudily velký zájem i dlouhodobě zavedené přístupy, jako např. sanační čerpání pro čištění kontaminovaných podzemních vod. Dr. Petr Kvapil z Photon Water Technology s. r. o. jej označil za „jednu z nejstarších, velmi účinných, a i proto nejrozšířenějších sanačních technologií“. Dr. Petra Najmanová pak vyzdvihla ekonomickou dostupnost bioremediace kontaminovaných půd. „Ve srovnání s jinými technologiemi je bioremediace relativně levná, a proto je vhodná pro řešení kontaminací na rozsáhlých plochách,“ dodala.

Praktický příklad ko-kompostování (z anglického výrazu „co-composting“) zemin kontaminovaných polychlorovanými látkami představil Ondřej Lhotský z firmy Dekonta, a.s., který popsal sanaci staré ekologické zátěže v Srní u České Lípy. „Jednalo se o kontaminaci způsobenou mořením železničních pražců polyaromáty. Ko-kompostování se v tomto případě osvědčilo jako efektivní a udržitelná metoda, která byla až 2,5x levnější, než jiné ex-situ remediační technologie“ uvedl Ing. Lhotský.

Workshop nabídl také prostor pro diskusi mezi účastníky a podpořil tak spolupráci mezi odborníky a státní správou. Organizátoři doufají, že podobné akce budou pokračovat i v budoucnu a povedou tak k lepší sanační praxi v České republice.

Fotogalerii naleznete zde.

Ivana Kopecká, Michal Šereš

/upravila Božena Bolinová/

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial